archiv

taking care of my hair

Čas: 1-2 hodiny
Potřebné prostředky: šampon; maska na vlasy; ručník, vhodně teplá voda, trpělivost; kartáč

Dá se říct, že s těmito prostředky dokáže krásné vlasy (alespoň na pohled) vytvořit každý. Otázkou je, zda jsou tak krásné a zdravé jak se zdají i zevnitř.

Vzhledem k tomu, že má posedlost vlasy je známá snad každému, kdo mne zná, rozhodl jsem se napsat tento vcelku krátký a snad poučný článek o tom, jak se o vlasy starat. Přeci jen, mám v tom nějakou tu praxi.

Upozornění: V tomto článku se nebudu zaměřovat na styling (tomu vyhradím samostatnou jednotku) ale na mytí vlasů a péči o vlasy po umytí. Není to žádný oficiální návod, pouze moje zkušenosti sepsané do vět. Doopravdy jsem na žádného kadeřníka, či něco takového, nestudoval, a ani studovat nehodlám.


Obsah kapitoly:

  • základní péče
  • mytí vlasů
  • sušení vlasů

základ péče
Základ zdravých vlasů jsou kvalitní kosmetické přípravky, dobrý kadeřník a vhodně volené barvy na vlasy (pokud takovou chemoterapii vlasům dopřáváte). Bez mučení se přiznám, že já ano. Jsem totiž takový drobnější vlasový rebel. So...
Hned ze začátku se přiznávám, že mám také skvělou kadeřnici, a proto se domnívám, že kadeřník je základem všeho. Jistě, vlasy jdou opidlat i doma, nicméně kadeřník má ty správné nůžky, které netřepí konečky (jako většina nůžek, které jsou k dostání v běžných obchodech). Zacelí konečky a díky tomu se konce vlasů netřepí - nebo alespoň ne tolik. Takové nůžky mohou stát desetitisíce, proto nepředpokládám, že nějaké takové doma budete mít.
V mém případě - při barvení vlasů - je vhodná návštěva kadeřníka každý měsíc. Vlasy na vlasy je také dobré nestřídat a držet se alespoň nějakou dobu jedné a té samé. Nyní nemluvím o barvách z obchodu! Pokud chcete zregenerovat své vlasy a dát je do pořádku, je tato strategie nejvhodnější. Barvy u kadeřníků jsou nesrovnatelně kvalitnější a vlasy neničí, nýbrž regenerují. Například barvy, které používá moje kadeřnice ještě k tomu nádherně voní, takže i týden po návštěvě po každém umytí vlasů z nich cítím tu neuvěřitelně sladkou, mazlivou vůni.


Další z potřebných faktorů - pokud chcete o vlasy pečovat a vůbec nevíte jak - je zeptat se kadeřníka, co s nimi. Obvykle vám dobře poradí a doporučí i vhodné přípravky.

mytí vlasů
Pokud jste tedy udělali vše, co bylo ve vaší moci a myslíte si, že už víc nesvedete, můžeme přejít k dalšímu bodu - mytí vlasů.
Připravte si šampon a masku na vlasy; ručník

Výběr kosmetických přípravků:
Většinou je vám doporučí kadeřník - občas je i možnost nakoupit přímo u něj. Pokud mu věříte, není lepší varianta. Rozhodně se vyhněte většině šamponů na trhu v drogeriích. Obsahují silikony a další látky, které nejsou vhodné. Jistě, vaše vlasy jsou po nich lesklé a hebké, ale nejsou zdravé.

Výrobky, které používám já:
Šampony:
Značka: longbeauty
Typ: yogurt&milk proteins (regenerační šampon pro zničené vlasy); germs of wheat (pro zlepšení stavu konečků vlasů)

Vlasové masky:
Značka: longbeauty
Typ: yogurt&milk proteins (regenerační šampon pro zničené vlasy)



Přiznám se, že jsem zpočátku tuhle vlasovou kosmetiku nesnášel, protože nepůsobila na oko tak "hezky" jako ta obyčejná z drogérií. Ale časem si na ni vlasy zvykly a já téměř dokážu cítit, jak trpí, když použiji něco jiného. Občas to samozřejmě udělám, neboť je třeba šampony vystřídat (tzn. dvakrát je umyji v levném šamponu a poté 10x - 15x v tomto)
Šampony ani masky nejsou zrovna nejlevnější. Nicméně tato balení mám už od vánoc? Tzn. 4 měsíce a stále je v nich polovina (pokud nepočítám masku, té je méně - a brzy si budu kupovat novou, trochu jinou)
Pokud máte zájem, mohu Vám poskytnout odkaz na stránku, kde si můžete vybrat šampon dle vlastních potřeb a pokud byste měli zájem o nějaký šampon či masku, mohu vám jej objednat a zaslat poštou. Pro mne to doopravdy není žádný problém.

Můj postup při mytí vlasů:
a) Pečlivě smočím vlasy v příjemně teplé vodě (každý dle vlastní potřeby).

b) Použiji šampon "germs of wheat", neboť poslední dobou - po zimě - mám problém s roztřepenými konečky, potřebuji je spojit a zacelit. Šampon pečlivě smyji.

c) Použiji šampon "yogurt & milk proteins" od kterého mám i masku. Tento šampon absolutně dokonale voní a dokonce i vypadá jako jogurt. Miluju ho! Opět řádně smyji.

d) Použiji masku na vlasy - vezmu jí na své polodlouhé vlasy asi tak hrudku, která pokryje všechny moje prsty dlaně a nanesu do vlasů. Dám si pozor, abych pokryl všechny vlasy a pak je začnu třít mezi dlaněmi. Tím masku dostanu do vlasu a ona začne i pěkně pěnit a je s ní lepší práce. Nechám ji na vlasech cca 5 minut (obvykle mezi tím znásilňuji svůj xicht žiletkou). Ohledně vymývání dám pozor, aby byla masky vymyta od konečků a povrchu hlavy (dělají se tak lupy). Na konečcích vlasů může troška zůstat. Poznáte to podle toho, jak se vlasy chovají, jak jsou jemné, či mírně drsnější. Chce to praxi.

vysoušení vlasů
Obvykle to tak nevypadá, ale vysoušení vlasů je jedna z nejdůležitějších věcí při péči o vlasy.
Vlasy jsou po mytí neskutečně náchylné k tomu, aby se velice hrubě poškodily, proto je třeba s nimi zacházet velice šetrně.

Já je obvykle ihned po umytí schovám do ručníku, který smotám do turbanu a nechám je v něm a jejich teple asi tak hodinku. Rozhodně je ručníkem nevysouším a ani nijak neprohrabuji prsty - poté nechám vlasy volně uschnout a teprve až jsou suché, je začnu pročesávat.
Pokud ovšem nemám čas, tak na ně ten ručník vezmu a mačkám je v něm. Rozhodně je nesuším obvyklým stylem, kdy se hodí ručník na hlavu a začne se jím jezdit divoce po vlasech. Ne. Vezmu pramen, zabalím ho do ručníku a ručník mačkám. Tím se voda z vlasů dostane do látky a vlas se nijak neporuší. Jakmile jsou vlasy suché tak, jak to nejvíc jde, vysuším je fénem ( s co nejnižší teplotou - horko umytým vlasů neskutečně nesvědčí)

Toliko k umývání vlásků.
Tak co, jde mi to a chcete ještě nějaké takové články, nebo to mám raději hned vzdát?


0 kisses: